Historie knihovny ve Václavovicích

Počátky václavovického knihovnictví najdeme už ve 2. polovině 19. století.

Jsou spojeny se jménem Stanislava Stacha, lidového písmáka, vášnivého čtenáře a knihovníka, který v době národního obrození půjčoval a prodával knihy po celém Těšínsku.

V roce 1897 byl ve Václavovicích založen Čtenářsko-hospodářský spolek, který měl 40 zakládajících členů. Jeho hlavní náplní bylo čtení a půjčování knih a časopisů. Předsedou spolku se stal Josef Cielecký. V roce 1927 byl spolek přejmenován na Hospodářský spolek, jeho náplní se pak staly především přednášky o ovocnářství a zemědělství. Pro čtenářskou obec měl velký význam Katolicko-vzdělávací spolek, který se zabýval půjčováním knih.

Po zániku Čtenářského spolku v roce 1927 byla v obci založena Obecní knihovna ve Václavovicích, která byla umístěna ve zdejší škole a financována obecním úřadem. Roku 1933 bylo v obecní knihovně 602 knih a provedeno bylo 1414 výpůjček. Rovněž ve václavovické obecné škole fungovala žákovská a učitelská knihovna.

Na začátku okupace v roce 1939 musely být mnohé "závadné" knihy vyřazeny. Některé knihy a mapy pak byly do konce 2. světové války přechovávány u Rudolfa Pastrňáka, na půdě rodinného domku č. 212 naproti školy.

Po ukončení 2. světové války spadala činnost obecní knihovny pod osvětovou radu. V roce 1948 měla knihovna 582 svazků, vedl ji Jaroslav Sládek, který po studiu teologické fakulty působil na Velehradě. Knihovna byla velmi rozšířena, na 1178 svazků, a měla 226 registrovaných čtenářů. Od září 1952 vedla knihovnu učitelka Marie Píchová.

V padesátých letech byla knihovna umístěna do obecního domu v Kolonii, kde do roku 1973 působila jako knihovnice Olga Pastrňáková. V této době měla knihovna asi 2500 svazků a 130 registrovaných čtenářů. V roce 1966 byla přemístěna do prostor staré školy (současné kadeřnictví). Tehdy už spadala finančně i metodicky pod Okresní knihovnu ve Frýdku-Místku. V roce 1969 byla z naší knihovny vyřazena díla autorů, kteří upadli v komunistickou nemilost. Díla Ladislava Mňačka, Pavla Kohouta, Ludvíka Vaculíka, Milana Kundery, Josefa Škvoreckého a dalších autorů musela být odevzdána okresní knihovně.

V roce 1973 převzala knihovnu učitelka Růžena Pavlicová. V roce 1975 byla knihovna opět přestěhována, tentokrát do prostoru nad nově postavenou tělocvičnou, kde je dodnes. V knihovně se pořádaly besedy o knihách a byli získáváni noví a noví čtenáři. V roce 1988 jich bylo zaregistrováno asi 170 a mohli si vybírat ze 4800 titulů. Několik let spadala naše knihovna pod správu šenovské knihovny. Od roku 2003 spravuje knihovnu naše obec a od tohoto roku ji do roku 2018 vedla Ludmila Tomanová.

Zdroj: M. Pastrňák, O knihovně, Obecní knihovna ve Václavovicích

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky